Pályázati és Üzemeltetési Igazgatóság
A belügyminiszter 13/2024. (VI. 20.) BM utasítása az Országos Kórházi Főigazgatóság szervezeti és működési szabályzatáról létrehozta a Pályázati és Üzemeltetési Igazgatóságot a Működésért felelős főigazgató-helyettes irányítása alatt.
Az új igazgatóság a korábbi struktúrából mindösszesen egy főigazgató-helyettesi és négy igazgatósági területet foglal magába, ezzel létrejött az Országos Kórházi Főigazgatóság (továbbiakban OKFŐ) legtöbb főosztályból álló, legszélesebb feladat- és hatáskörrel, illetve a legnagyobb létszámmal rendelkező szervezete.
A Pályázati és Üzemeltetési Igazgatóság főosztályainak bemutatása:
Projekttervezési- és fenntartási Főosztály
A Főosztály munkája sokrétű és változatos, széleskörű feladataival támogatja az egészségügyi ágazat fejlődését. Nemzetközi tevékenységével erősíti az OKFŐ nemzetközi jelenlétét és kapcsolatainak bővítését, miközben gondoskodik az adatszolgáltatásokat megalapozó nyilvántartások vezetéséről, ezzel is támogatva a vezetői döntések megalapozottságát és hatékonyságát. Tevékenységi körében folyamatosan figyelemmel kíséri az uniós, hazai és nemzetközi pályázati forrásokat, és szorosan együttműködik a forrásgazdákkal, irányító hatóságokkal, valamint nemzetközi szervezetekkel. A nemzetközi pályázatok előkészítése, koordinációja és benyújtása mellett kiemelt figyelmet fordít az OKFŐ-n belüli projektek és más programok közötti összefüggések feltárására. A főosztály tevékenysége szorosan kapcsolódik számos hazai és nemzetközi partner munkájához, különösen a projektek előkészítése és megvalósítása során. Nemzetközi területen dolgozó kollégák jellemzően angol nyelven végzik feladataikat.
A Projektkoordinációs és Projekt Pénzügyi Elszámolási Főosztály
A Főosztály széles körű tevékenységi körében kiemelkedő helyet foglal el a kiemelt uniós, nagyprojekt, standard, hazai és egyéb projektek előkészítése, megvalósítása és szakmai nyomon követése, valamint a projektekhez kapcsolódó horizontális feladatok előkészítése és koordinációja.
Feladatai közé tartozik a 2021–2027-es programozási időszakban a pályázatok pénzügyi tervezése, lebonyolítása, a projektek pénzügyi előrehaladásával kapcsolatos jelentések, beszámolók elkészítése, valamint a projektekhez szükséges kontrolling feladatok. Ellátja projektekhez kapcsolódó közbeszerzési eljárások előkészítését is.
Ellátja a nemzetközi projektek végrehajtását és felügyeletét is, ezzel elősegítve az OKFŐ nemzetközi szerepvállalását.
Beszerzési és Közbeszerzési Főosztály
A Főosztály feladatai közé tartozik a beszerzési és közbeszerzési szakértelem biztosítása az OKFŐ-ben felmerült igények kapcsán, mellyel összefüggésben előkészíti és lefolytatja az OKFŐ valamennyi közbeszerzési és beszerzési igényét együttműködésben az OKFŐ egyéb szakterületeivel.
Ezen túlmenően a Főosztály feladatai közé tartozik az OKFŐ intézmény fenntartásához és tulajdonosi joggyakorláshoz kapcsolódó feladatai közül az intézmények közbeszerzési és beszerzési igényeinek ellenőrzése és szakmai felügyelete.
Informatikai Üzemeltetési Főosztály
Az Informatikai Üzemeltetési Főosztály feladatai alapvetően két főbb területre tagolódik: az OKFŐ működtetését biztosító infrastruktúra és kliensek üzemeltetésére, valamint az ágazati informatikai rendszerek üzemeltetésére és az intézményi informatika támogatására.
Az OKFŐ belső informatikai feladatainak ellátása során a Főosztály biztosítja az OKFŐ informatikai alapinfrastruktúrájának működtetését, alkalmazástámogatást nyújt a Főigazgatóság feladatellátását biztosító alkalmazásokhoz. Üzemelteti a kliens eszközöket és felhasználói támogatást nyújt az informatikai eszközök használatához.
Szolgáltatásaikat szolgáltatáskatalógus alapján, ITIL alapú egységes IT folyamatok mentén végzi, elektronikus hibajegykezelő rendszeren keresztül.
Szakmai kapcsolatot tart fenn a kormányzati IT társszolgáltatókkal úgy, mint ESZFK, NISZ Zrt., DKÜ Zrt., NKI, SZTFH, SZEÜSZ, KEÜSZ szolgáltatókkal. Előkészíti és szakmailag támogatja az OKFŐ és az OKFŐ fenntartása alá tartozó intézmények informatikai tárgyú (köz)beszerzési eljárásait.
Informatikai kompetencia központ került kialakításra az intézmények üzemeltetéstámogatására mely támogató szolgáltatásokat nyújt az OKFŐ fenntartása alá tartozó intézmények szoftverrendszereivel, infrastruktúrájával kapcsolatos informatikai feladatainak ellátásához.
Informatikai Fejlesztési Főosztály
Az Informatikai Fejlesztési Főosztály alapvetően négy csoportra osztható. Az Informatikai biztonsági-, Informatikai projekt előkészítési és végrehajtási-, Informatikai szabályozási-, és Informatikai szolgáltatásfejlesztési csoport.
A biztonsági csoport feladata többek között az IT biztonsági feladatok ellátása. Együttműködik az OKFŐ informatikai biztonsági felelőssel, felügyeli az IT biztonsággal összefüggő rendkívüli események kivizsgálását, kezdeményezi az információbiztonságot érintő képzések kialakítását és azok lebonyolítását. Felelős az ITIL alapú egységes IT folyamatok kialakításáért, mely magában foglalja az OKFŐ fenntartása alá tartozó intézményeknél futó informatikai alkalmazások felmérését és rendszerezését, felügyeli az intézményi informatikai folyamatokat és kezeli a területhez tartozó külső szolgáltatói szerződéseket. Valamint folyamatosan felügyeli és kezeli az OKFŐ-t és intézményeket érintő adatvédelmi incidens gyanús eseteket.
A projekt előkészítési és végrehajtási csoport ellátja a hatáskörében lévő informatikai alkalmazás-fejlesztést érintő projektekben az előkészítési, tervezési, rendszerszervezési, fejlesztési, tesztelési és oktatási-, valamint a támogatási szerződésekben rögzített fenntartási feladatok szakmai kidolgozását és biztosítja az intézmények által végrehajtott projektek fenntartási feladatainak támogatását.
A szabályozási csoport végzi az Informatikai szolgáltatáskatalógus kialakítását és rendszeresen felülvizsgálja azt ágazati és irodai alkalmazásokra, infrastruktúraeszközökre, operációs rendszerekre valamint az OKFŐ hatályos Informatikai Fehér Könyv műszaki tartalma alapján. Stratégiai javaslatokat tesz tervezett egészségügyi informatikai projektek az alkalmazásfejlesztők kiválasztására, illetve közreműködik az üzemeltetői és felhasználói leírások kidolgozásában.
A szolgáltatásfejlesztési csoport kialakítja és fenntartja a központi konfiguráció menedzsmentet támogató CMDB adatbázist, melyet rendszerez és naprakészen tart az intézmények informatikai alkalmazásainak, infrastruktúrájának paramétereivel egyetemben.
Műszaki Üzemeltetési Főosztály
A Főosztály feladata az OKFŐ által használt ingatlanok és eszközök üzemeltetési és karbantartási feladatainak elvégzése, az intézmények ingatlanüzemeltetési feladatainak nyomon követése.
A feladatok elvégzéséhez két munkacsoport került kialakításra, csoportvezetők irányításával. A feladatok az alábbi felosztásban kerültek meghatározásra:
Ellátási csoport
Főbb feladatok:
• OKFŐ-KEF SLA koordináció;
• beszerzések, kiemelt beszerzések előkészítése;
• létesítménymenedzseri feladatok, közműügyek;
• központi raktár;
• céges gépjárműmozgatás flottakezelés, szűrőbusz mozgatás és szakértés;
• selejtezés (gépjárművek, eszközök, bútorok)
• OKFŐ-s gépjárművek szervizelése, vizsgáztatása.
Létesítmény-technológia csoport
Főbb feladatok:
• fenntartott intézményi és sajátbiztosítási ügyek;
• fekvőbeteg intézmények kritikus infrastruktúra kommunikációs készségek biztosítása (EDR hálózati ügyintézés);
• védelmi-, fizikai biztonsági ügyek, kritikus infrastruktúra;
• őrzés-védelem folyamatos koordináció;
• létesítménytechnológiai, épületgépészeti, energetikai beszerzések előkészítése;
• energetikai és más létesítménytechnológiai adatszolgáltatás;
• ágazati létesítménytechnológiai iránymutatások, ajánlások kiadása;
• épületgondnoki koordináció;
• tűz-, és munkavédelem.
A két munkacsoport nem fedi le a teljes munkavállalói kört, ezért a két csoporton kívüli munkatársak feladatai közé tartoznak többek között:
• a kórházi műszaki problémákkal kapcsolatosan a KEF-fel közös közreműködés;
• ionizáló sugárzás elleni védelemmel kapcsolatos engedélyeztetési eljárások lefolytatása: kórházi kezdeményezésre beszerzett berendezésekre vonatkozó hatósági engedélyek megszerzése és kapcsolódó adminisztratív feladatok ellátása;
• hulladékgazdálkodási ügyek, közművek, használati szerződések;
• egyedi műszaki ügyek, beruházási terv, ellenőrzés, műszaki elemzés;
• birtokátruházás, kiemelt épületüzemeltetési beruházások.
Egészségügyi Készlet- és Tartalékgazdálkodási Főosztály
A Főosztály feladata az Állami Egészségügyi Tartalékkal (a továbbiakban: ÁEüT) való gazdálkodás keretében a készletek beszerzése, szakszerű tárolása és karbantartása, minőségmegóvó cseréje, készletezési feladatok ellátása a készletek nyilvántartása.
A feladatokat a Főosztály két munkacsoportban végzi:
Egészségügyi Tartalékgazdálkodási Csoport
Az Állami Egészségügyi Tartalékkal való gazdálkodásról szóló 1/2016. (I.13.) EMMI rendelet értelmében látja el a Tartalékkal kapcsolatos feladatokat. Ezen tevékenysége mellett a járványügyi készletek raktározását és igények szerinti kiosztását végzi logisztikai partner bevonásával.
Az Állami Egészségügyi Tartalék a Kormány által meghatározott rendeltetésű és mértékű, az egészségügyi ellátórendszer kapacitásának bővítéséhez, valamint az egészségügyi feladatok ellátásához szükséges tartalékelemeket tartalmazza.
A tartalékgazdálkodás keretén belül lehetőség van a bérbeadásra kijelölt egészségügyi eszközök közüli bérlésre, illetve a jogszabályban leírtak alapján egyes eszközök értékesítésére.
Egészségügyi Adat és Dokumentációs Csoport
Jogszabályi kötelezettségnek eleget téve ellátja a jogutód nélkül megszűnt egészségügyi intézmények és szolgáltatók adatfeldolgozói, a dokumentációkból történő adatszolgáltatási feladatait, valamint átveszi a megszűnő egészségügyi szolgáltatók egészségügyi dokumentációit.
Az OKFŐ adatkezelésében lévő, jogutód nélkül megszűnt egészségügyi intézmények egészségügyi dokumentációi:
• Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet;
• Országos Gyógyintézeti Központ;
• Svábhegyi Országos Gyermekallergológiai, Pulmonológiai és Fejlődésneurológiai Intézet;
• Schöpf-Merei Ágost Kórház és Anyavédelmi Központ;
működési és munkaügyi dokumentációi:
• Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet;
• Országos Gyógyintézeti Központ;
• Svábhegyi Országos Gyermekallergológiai, Pulmonológiai és Fejlődésneurológiai Intézet;
• Országos Sürgősségi Baleseti és Sürgősségi Intézet működési iratai.