Népegészségügyi Igazgatóság
A területi védőnői ellátás állami átvételére 2023. 07. 01-én került sor, amely időponttól kezdődően az Országos Kórházi Főigazgatóság a védőnői szolgálat értékeinek megőrzése mellett annak fejlesztése, a megelőző ellátásban támogatása érdekében az állami fenntartású egészségügyi szakellátást nyújtó fekvőbeteg ellátó intézményekben az egységes szakmai irányítás érdekében kollegiális védőnői mentorrendszert működtet. A Népegészségügyi Igazgatóság ezen kollegiális védőnői mentorok tevékenységét koordinálja, támogatja. Ezen túlmenően Igazgatóságunk a kórházi és az iskolai védőnői feladatellátással, az anyatejgyűjtő állomásokon szervezett ellátással a jogszabályokban meghatározott szakmai irányítói feladatokat látja el, azaz végzi a védőnők gondozási feladatainak módszertani fejlesztését, támogatja a védőnői gondozási folyamatok beillesztését és azok továbbfejlesztését az alapellátási és szakellátási rendszerekbe. Ezen túlmenően meghatározza a területi védőnői ellátás megszervezésének irányát.
Magyarország Kormányának célja a lakosság egészségi állapotának folyamatos javítása és a megélt életévek – kiemelten az egészségben eltöltött életévek – számának növelése, melynek sikerét az egészségfejlesztési, prevenciós tevékenységek jelentik. A Népegészségügyi Igazgatóság az Országos Kórházi Főigazgatóság egészségvédelmi, egészségfejlesztési és betegségmegelőzési stratégiájának meghatározásában, a prevenciós célú lakossági kampányok szervezésében, előkészítésében vesz részt. Igazgatóságunk irányítja az opportunista szűrések, mobil szűrőállomások tevékenységét, felügyeli az OKFŐ fenntartásába lévő egészségügyi intézmények prevenciós feladatait, nyomon követi ezen feladataik eredményességét. A népegészségügyi célú, célzott szűrések megvalósítása érdekében mint intézményfenntartó koordinációs feladatokat lát el. Ezen feladatok keretében a Népegészségügyi Igazgatóság szervezi és irányítja a „Helybe visszük a szűrővizsgálatokat” programot, melynek elsődleges célja, hogy hozzáférést biztosítson a szűrővizsgálatokhoz elsősorban olyan kis lélekszámú, hátrányos helyzetű települések lakosai részére, akik a gazdasági körülmények és a közlekedési lehetőségek miatt nehezen férnek hozzá a szűrésekhez és az állapotfelmérésekhez. A programokat lebonyolító. kijelölt egészségügyi intézmények elsődlegesen a Felzárkózó Településeket és a Gazdaságélénkítő Programmal érintett településeket vonják be a szűrési programjaikba. Az Igazgatóság feladata a programok koordinálása, működtetése és monitorozása.
Az Igazgatóság feladatkörébe tartozik továbbá a 2013-tól a TÁMOP-6.1.2., az EFOP-1.8.19-17., EFOP-1.8.20-17., és VEKOP-7.2.2-17. kiemelt projektek keretében a lakosságközeli ellátás érdekében létrejött egészségfejlesztési irodák (továbbiakban: EFI-k) által nyújtott tevékenységek, szolgáltatások irányítása, koordinációja, valamint közreműködik ezen egészségfejlesztési hálózat működtetésében. Az EFI-k feladata elsősorban a szív-, és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések prevenciójának támogatása, az egészséget meghatározó életmód, valamint az egészségmagatartást befolyásoló szokások, attitűdök javítására irányuló programok megszervezése, a lakosság egészségtudatosságának növelése, az egészség-egyenlőtlenségek csökkentése.