Ápolási és betegbiztonsági Igazgatóság
Tisztelt Kollégák, Kedves Látogatók!
Munkatársaim nevében szeretettel köszöntöm Önöket az OKFŐ Ápolási és Betegbiztonsági Igazgatóságának hivatalos felületén. Igazgatóságunk elsődleges célja, hogy a betegellátás ápolási folyamatait és a betegbiztonság színvonalát folyamatosan emeljük, miközben elősegítjük az egészségügyi szakdolgozók szakmai elismerését, megbecsülését és presztízsének növekedését.
Mély meggyőződésem, hogy minden beteg számára biztosítani kell a biztonságos, emberséges és magas színvonalú ellátást. E cél elérése érdekében elengedhetetlen a korszerű szakmai szemlélet, a kiválóságra törekvés, valamint az innováció és a folyamatos fejlődés iránti elkötelezettség.
Különösen fontos számomra az egészségügyi szakdolgozók megbecsülése és támogatása, a szakmai együttműködés erősítése, valamint a kórházakkal és háttérintézményekkel való konstruktív, partnerségen alapuló és előremutató kapcsolatok fenntartása. Hiszem, hogy csak közös erőfeszítéssel és elhivatottsággal tudjuk az egészségügyi ellátás minőségét még magasabb szintre emelni, hozzájárulva ezzel a betegek elégedettségéhez és biztonságához.
Köszönöm a bizalmat és az együttműködést, bízom benne, hogy közösen tovább építjük és erősítjük szakmánkat a jövő kihívásainak megfelelően.
Tisztelettel:
Deli Mária
ápolási igazgató
Központi szám: +36 1 356 1522
Cím: 1125 Budapest, Diós árok 3.
okfo@okfo.gov.hu
apig@okfo.gov.hu
aki.vezetes@okfo.gov.hu
Az Ápolási és Betegbiztonsági Igazgatóság szerepe és tevékenysége
Igazgatóságunk fő feladata az országos ápolási folyamatok szakmai támogatása és koordinálása, biztosítva ezzel a betegellátás hatékonyságát és biztonságát. A támogató partnerség jegyében szoros együttműködésben dolgozunk az ország 84 kórházának és 4 klinikai központjának ápolási igazgatóival, továbbá az egyházi fenntartású intézményekkel is sikeres szakmai kapcsolatokat alakítottunk ki.
Kiemelt figyelmet fordítunk az ápolási szakma és egyéb egészségügyi szakdolgozói területek népszerűsítésére, szakmai képviseletére a szakpolitikai döntéshozatalban, valamint a betegellátás módszertani és szakmai támogatására. Tevékenységünk lefedi az alapellátást, a járó- és fekvőbeteg-szakellátást, valamint az egészségügyi ellátás egyéb szintjeit, biztosítva azok folyamatos fejlődését és hatékony működését.
Fontos feladatunk a szakmai irányelvek kidolgozása és fejlesztése, valamint a módszertani keretek kialakítása, amelyek hozzájárulnak az ellátórendszer tervezéséhez és fejlesztéséhez. E munka keretében aktívan részt veszünk a vármegyei, fővárosi és klinikai központok ellátásszervezési és fejlesztési stratégiájának koordinálásában, szakmai támogatást nyújtva a döntéshozók és az ápolási igazgatók számára.
Célunk, hogy munkánkkal és elhivatottságunkkal hozzájáruljunk egy betegközpontú, innovatív és magas szakmai színvonalú egészségügyi rendszer kialakításához, amelyben az ápolók és szakdolgozók szerepe méltó elismerésben részesül.
Az Ápolási és Betegbiztonsági Igazgatóság irányítása alatt álló szervezeti egységek:
1. Ápolásszakmai és Koordinációs Főosztály
2. Betegbiztonsági és Módszertani Főosztály
IGAZGATÓI TÁJÉKOZTATÓ
Tisztelt Látogatók!
Az Országos Kórházi Főigazgatóság elindította a Svájci-Magyar Együttműködési Program II. időszakában megvalósuló SM09-HEP-PC5/Hospice Palliative Programme Hungary 5. „Trainings and Communication” című projektet. A projekt célja a hazai hospice és palliatív ellátás színvonalának növelése, valamint az ellátáshoz való egyenlő hozzáférés biztosítása. A projekt szakmai vezetője az Ápolási és Betegbiztonsági Igazgatóság.
Szeretném tájékoztatni arról, hogy Igazgatóságunk megkezdte a hospice és palliatív szakellátás országos fejlesztéséért létrehozott projekt megvalósítását.
A projekt célja a szakemberek (különösen a háziorvosok vagy a kórházi onkológiai osztályok) tudásszintjének növelése a hospice-palliatív témakörben kidolgozott továbbképzési programok által, a szakemberek közötti együttműködés elősegítése és a szolgáltatások hatékonyságának javítása érdekében – utóbbi keretében kiemelt figyelmet fogunk fordítani a betegek tájékoztatására, az ellátások igénybevételének helyére és módjára, valamint az egészségügyi ellátórendszerben történő egyértelmű eligazodás elősegítésére: ki, mit, mikor, hogyan vehet igénybe, ha betegsége azt szükségessé teszi.
Ezért a projekt a szakemberek képzése mellett a lakosság tájékoztatását is célul tűzi ki. Ennek érdekében kialakítjuk az ellátások elérhetőségét javító online információs felületet, amelynek célja a hospice palliatív ellátásra szoruló betegek és családtagok tájékoztatása, a betegek és a szolgáltatók közötti kapcsolatteremtés, valamint az időben történő megfelelő ellátás biztosításának elősegítése. A felületen a betegeket gondozó családtagok is találnak majd alapvető ápolási információkat (például a betegek mozgatásáról, a sérülések kezeléséről, a fájdalom enyhítéséről), ami könnyebbé teheti a mindennapokat a betegek méltóságának megőrzése mellett. A fejlesztések hozzájárulnak a magyar lakosság tudatosságának növeléséhez és hozzásegíti a betegeket, hogy információt kapjanak a rendelkezésükre álló ellátási formákról és lehetőségekről.
A célokat a szakma és a laikusok (az ellátásban résztvevő önkéntesek) számára szervezett képzésekkel, szakmai és tájékoztató rendezvények szervezésével és széleskörű tájékoztató tevékenységekkel (nyomtatott sajtó, rádió és televízió megjelenésekkel) kívánjuk elérni.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság számára kiemelt jelentőségű a betegek elégedettsége.
Hiszem, hogy a hospice-palliatív ellátásra szoruló betegek és hozzátartozók a fejlesztés hatására a jövőben jobban el tudnak majd igazodni az egészségügyi rendszerben, és könnyebben hozzájutnak az ellátásokhoz.
A projekttel kapcsolatos infomációk a weboldal Hospice és palliatív ellátás rovatában elérhetők.
Tisztelettel:
Deli Mária
Igazgató
Ápolási és Betegbiztonsági Igazgatóság