Világszínvonalú fejlesztés az Onkoradiológiai Klinikán
A Debreceni Egyetemen több mint kétmilliárd forintos kormányzati támogatásból fejlesztették az onkoradiológiai ellátást. Pénteken ünnepélyesen átadták az Onkoradiológiai Klinika három új berendezését és a világ egyik legfejlettebb besugárzástervező-rendszerét. Az eseményen Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár példaértékűnek nevezte a beruházást, amely a vezető hazai intézetek közé emeli a klinikát, mely így már közel a teljes kezelési spektrum hiánytalan és magas színvonalú lefedésére képes.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Onkoradiológiai Klinikájára a kétmilliárd forintos fejlesztésnek köszönhetően az Elekta lineáris gyorsító családjának legfejlettebb eszközei, két Versa HD-RS berendezés érkezett, és lehetővé vált egy dedikált sugártervezéshez használt Siemens CT megvásárlása is. Emellett beszerezték a világ egyik legfejlettebb besugárzástervező-rendszerét (Raysearch).
Többéves fejlesztési koncepció fontos állomásához érkezett a Debreceni Egyetem onkoradiológiai ellátása – fogalmazott a berendezések pénteki ünnepélyes átadóján Kossa György. A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke hozzátette: a 2017 óta tartó átfogó fejlesztési törekvések eredményeként mára egy európai mértékkel is kiemelkedő eszközpark korszerű betegcentrikus ellátás alakult ki az Onkoradiológiai Klinikán.
– A fenntartó alapítvány kuratóriumának kiemelt feladata, hogy elősegítse az ilyen fejlesztések megvalósulását, megteremtse a feltételeket az oktatás, a kutatás és a gyógyítás hármas egységének együttes erősítéséhez, így Debrecenben is elérhetővé válnak a legfrissebb tudományos eredmények, innovációk, és a hazai, illetve nemzetközi hírű gyógyítók, kutatók és oktatók a lehető modernebb körülmények között, a lehető legjobb teljesítményt tudják nyújtani – mondta Kossa György.
Szabó Zoltán, a Klinikai Központ elnöke beszédében felidézte, hogy 2021-ben adták át az Onkoradiológiai Klinika 3400 négyzetméteres, korszerű eszközparkkal felszerelt új épületét, amellyel az egyetemen megvalósult a centralizált onkológiai és onkoradiológiai ellátás, mostantól pedig a három új berendezés és a világ legfejlettebb besugárzástervező szoftvere segíti az orvosok munkáját és a betegek gyógyulását.
– Az elmúlt években bekövetkezett dinamikus fejlődés eredményeként a Debreceni Egyetem onkoradiológiai tevékenysége nem csupán hazai, hanem határokon átívelő betegellátási érdekeket is szolgáló, centrum jelleget öltött, méltán hozzájárulva a Klinikai Központ jó hírnevének öregbítéséhez – hangsúlyozta Szabó Zoltán professzor.
Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár példaértékűnek nevezte a debreceni beruházást, amely mintaként szolgál a hasonló hazai központok fejlesztéséhez.
– Olyan világszínvonalú egység jött létre a Debreceni Egyetem Onkoradiológiai Klinikáján, ami után joggal várható, hogy európai regionális központtá váljon. A központ hatása mind a gyógyítás, mind az oktatás és innováció terén átnyúlik a határon, ami a kormány által is támogatandó cél. A Debreceni Egyetemen meglévő tudásbázis és a legmodernebb technológia alkalmas a mesterséges intelligencia fejlesztésére, ami a jövőt jelenti. Ebben az egyetemekre stratégiai partnerként támaszkodik a kormány – fejtette ki az államtitkár.
Kollár Lajos miniszterelnöki biztosi főtanácsadó elmondta, hogy a kormány 2020-ban elfogadta a nemzeti népegészségügyi programokat, melyek között kiemelt jelentőségű volt az onkológiai program, ennek köszönhető, hogy ezen a területen jelentős fejlődés valósult meg az utóbbi időszakban.
Dag Hartelius, Svédország magyarországi nagykövete kiemelte, hogy a Debreceni Egyetem mindig híres volt az innovációról és a kutatás-fejlesztési tevékenységéről. Hangsúlyozta: bízik abban, hogy tovább öregbíti az egyetem hírnevét a mostani beruházás, amely egy kiváló új példája a Svédország és Magyarország közötti fejlett és szoros együttműködésnek, és kiemelten fontos a tudomány és a magyar emberek egészsége szempontjából.
Az új rendszerek bevezetése a magas szintű technológiák és kezelési eljárások rutinszerű széleskörű alkalmazását teszik lehetővé, kiegészítve új, eddig nem használt eljárásokkal. Az Onkoradiológiai Klinika regionális központként két és fél millió ember sugársebészeti ellátásáért felel. A klinikán évente mintegy kétezer új beteg sugárkezelését végzik.
Forrás, fotó: Debreceni Egyetem