Tudatosan megélt időskor
Kilenc éve működik Sopronban az Alzheimer Café, amely számos előadást, szűrőprogramot, kulturális és sporteseményt szervezett már az idős klubtagoknak. Megelőzési céllal rendszeresen dolgoznak fel olyan tabutémákat, mint például a demencia, az Alzheimer-kór vagy az inkontinencia.
Az életvégi gondozásról tartott előadást Farkas Andrea, a Soproni Erzsébet Oktató Kórház és Rehabilitációs Intézet ápolási igazgatója az Alzheimer Café idei első rendezvényén. A klub egyik fő célkitűzése, hogy az időseket, illetve a demenciával és Alzheimerrel élőket leginkább érintő témákat dolgozzon fel.
A rendezvényen jelen volt Filep Márk önkormányzati képviselő, aki kiemelte az Alzheimer Café fontos társadalmi szerepvállalását és Sütő Teréz főszervező áldozatos munkáját.
„Az életvégi időszakról, a romló egészségi állapotról és az idősgondozásról nem szívesen beszélnek az emberek, pedig fontos, hogy erre a periódusra is tudatosan készüljünk és megfelelő döntéseket hozzunk.” – hangsúlyozta a rendezvényen Sütő Teréz, az Idősek Európai Háza Alapítvány elnöke.
„Az életvégi időszak alatt a várható élettartam utolsó két évét értjük, ami szociológiai és ápolástani szempontból is egy sérülékeny periódus. Az embereknek általában ilyenkor van a legtöbb egészségi problémájuk, gyakran szorulnak szociális vagy egészségügyi ellátásra.” – hangzott el Farkas Andrea előadásában. A Soproni Gyógyközpont ápolási igazgatója részletesen bemutatta, miként lehet felkészülni az életvégi időszakra, majd ismertette azokat a városban elérhető segítségnyújtási formákat és lehetőségeket, amelyeket a családok igénybe tudnak venni az idősgondozás során.
Forrás, fotó: Soproni Erzsébet Oktató Kórház és Rehabilitációs Intézet