A kéthetes, héttagú orvosmissziót a Földkelte Kulturális és Környezetvédelmi Egyesület szervezte a Hungary Helps Program anyagi és az Addisz-Abebai Magyar Nagykövetség szervezési és kommunikációs segítségével. A Semmelweis Egyetem mintegy ötmillió forint értékű eszközzel és gyógyszerrel járult hozzá a programhoz.
 

Több bőröndnyi gyógyszerrel és egyéb eszközzel utaztak

„Öt bőröndnyi anyagot vittünk, altatáshoz, sebészeti beavatkozáshoz szükséges eszközöket, gyógyszereket, vérzéscsillapító anyagokat, műszereket, részben az etióp szakorvosok által összeállított listát követve, de a korábbi, malawi orvosmisszió során szerzett tapasztalatok alapján is tudtuk, hogy mire lesz szükség a műtétek biztonságos elvégzéséhez” – mesélte dr. Nagy Gábor idegsebész, aki dr. Nagy Dáviddal 2017 óta már négy afrikai orvosmisszióban vett részt. Tapasztalataik Etiópiában is hasznosnak bizonyultak, ám ezúttal nem az volt a cél, hogy minél több beteget megoperáljanak, hanem az, hogy átadják tudásukat, illetve elkezdjék egy szakmai továbbképzés kiépítését.

Mint ismertették, Etiópiában nincs a magyarhoz hasonló egészségbiztosítási rendszer. Általában a beteg vagy a családja veszi meg és viszi be a kórházba az ellátáshoz, műtéthez szükséges eszközöket. Ha műtét közben kiderül, hogy az adott eszköz nem felel meg, vagy éppen akkor megy tönkre, akkor a családot elküldik egy újért, addig várni kell. 

Az afrikai missziós programon először részt vevő dr. Bata Máté aneszteziológust az lepte meg a leginkább, hogy ilyen kevés ráfordítás és alacsony szintű szervezettség mellett egyáltalán működik valahogy a rendszer. „Mindenből a legegyszerűbb típus állt rendelkezésre, a bemosakodáshoz például a „sarki bolt” tömbszappanját használhattuk és 70 százalékos alkoholt” – tette hozzá dr. Nagy Dávid idegsebész.

Szerencsések vagyunk, hogy ilyen szinten tudunk gyógyítani

Mint mondták, az idegsebészeti ellátás spektruma egészen más egy fejlődő országban, mint a nyugati, fejlett országokban. A misszió résztvevői egyetértettek abban, hogy a kinti munkához nagyfokú rugalmasságra van szükség, ám ezzel és a kellő felkészültséggel számos technikai hiányosság leküzdhető. Összességében tehát azt látták, hogy ilyen körülmények között is meg tudnak tanulni dolgozni, azonban egy-egy beavatkozás sokkal több időt vesz igénybe, mint modern felszereltséggel.

„Az ember ott átértékeli, hogy hol van a helyünk a világban, milyen a magyar egészségügyi ellátás, és rájön, hogy milyen szerencsések vagyunk, hogy ilyen szinten tudunk gyógyítani” – fogalmazott dr. Nagy Dávid. „Az ottani állapotokat látva a magyarországi egészségügy szervezettsége is más megvilágításba kerül” – fűzte hozzá dr. Bata Máté. Az aneszteziológus kiemelte, ez az út olyan kihívások elé állította őt, amilyenekkel itthon nem találkozott. Úgy véli, mindezzel emberileg és szakmailag is több lett.

 

Forrás: Házipatika.com